Bērnu starptautiskā nometne “ Find  yourself “.

Projekts Nr.LLI-322, „Ignalina un Daugavpils pret nabadzību un sociālo atstumtību "(Igda pret nabadzību) Projektu finansē Eiropas reģionālais attīstības fonds (ERPF) 2014-2020. Partneri: Ignalinas Sv. Jaun. Marijas Piedzimšanas Romas katoļu draudze un Daugavpils Jēzus Sirds Romas katoļu draudze

Pašā  vasaras vidū,  no 17. līdz 24. jūlijam, Lietuvas  ciematā  Tverčiaus, Ignalinas  novadā, notika starptautiskā bērnu  nometne. Nometnē  piedalījas 15 bērni no Lietuvas un 15 bērni no Latvijas kopā ar saviem skolotājiem un brīvprātīgiem palīgiem. Nometne  notika  ļoti skaistā vietā – mēs dzīvojām viesu mājā, nelielā ciematiņā, blakus mūsdienīgam sporta  laukumam, bērnu laukumam, netālu esošajam ezeram.

Nometnes mērķis  bija – bērnu sadraudzība un tas  patiešām  izdevās!  Bērni savā starpā varēja sarunāties angliski vai  žestu valodā,  protams,  visu  nometnes  laiku, bija arī  pieejams  tulkojms dzimtajā valodā.  No sākuma bija diezgan grūti, daudzi kautrējās, bet nometnes beigās kopīga valoda bija atrasta – tā bija draudzības, smaida  un  izpalīdzības valoda. Latviešu bērni iemācījas nedaudz  lietuviešu  valodu,  bet,   savukārt, lietuvieši – latviešu valodu.  Izrādās, ka mūsu valodā s ir arī diezgan līdzīgi vārdi.

Nometnes  pirmajā  vakarā  bija  sadraudzības  spēles. Nometnes  dalībnieki  dažādu  aktivitāšu laikā  iepazinās  savā starpā, mēģināja  iegaumēt  jauno draugu vārdus, kopā darboties.

Katra  diena nometnē  sākās  ar rīta rosmi, kurā  bija gan klasiskie   vingrinājumi, gan kopīgas dažādu  tautu  dejas . Mēs  dejojām  beļģiešu, ebreju dejas. Rīta   rosme palīdzēja  pamosties, uzlādēties  jaukai dienai  un vēl vairāk sadraudzēties.

Katru dienu pēc  brokastīm  notika  arī  “rīta aplis”. Šajā aplī  kāds  cilvēks dalījās  ar savu dzīves stāstu – atklāti stāstot par savu bērnību,  par attiecībām ar vecākiem un vienaudžiem, par problēmām savā dzīvē, kādas  bija agrāk (vardarbība ģimenē, alkohols, narkotikas, sevis nepieņemšana u.t.t.) un stāstot  arī  par to, kā viņš  tika galā ar visām šīm problēmām. Pēc šiem stāstiem mēs dalījāmies grupās  un savā grupā  katrs dalījās, kas  kopīgs  mums  ir ar  šī  cilvēka stāstu, kas  mūs aizkustināja. Šie  rīta  apļi  lika  mums  visiem  par daudz  ko aizdomāties – gan citu cilvēku dzīvē, gan savā dzīvē – kas veicināja mūsu garīgo izaugsmi.

Pēcpusdienā  notika  interešu  nodarbības, kurās  katrs  varēja  izvēlēties  savu nodarbi. Sporta nodarbībās  bērni ar skolotājiem  Albertu  un Andreju spēlēja volejbolu,  futbolu,  basketbolu un citas spēles. Mākslas  nodarbībās ar skolotāju  Ritu gleznoja kokus, augus, taureņus, dabu un veidoja vēja pūķus. Fotogrāfēšanas  nodarbībās ar skolotāju Aušru  nometnes  dalībnieki iepazinās  ar  fotogrāfēšanas  pamatlikumiem  un  fotografēja dažādus tēlus (pastkasti, kontaktdakšu, skrūvgriezi, u.c. ) nometnes  apkārtnē  neparastā  rakursā.

Vienā no vakariem bija arī deju meistarklase  ar skolotāju Ļenu, kur mēs  visi  kopā  mācījāmies dejot Salsas deju. Bija jautri un forši.

Viena diena bija veltīta ekskursijai uz Viļņu. Viļņā mēs jauki pavadījām laiku ledus hallē, pēc tam apciemojām Viļņas katedrāli un katedrāles pagrabus, kur mūs iepazīstināja ar Lietuvas vēsturi un ar dažādiem aizraujošiem stāstiem  par karaļiem un viņu sievām.

Priekšpēdējā  vakarā notika  talantu šovs. Tur varēja piedalīties  jebkurš  nometnes dalībnieks un parādīt savu  talantu. Bija gan dziesmas, gan dejas, gan iestudējumi, gan anekdošu stāstīšana. Šovs  izdevās, visi  bija sajūsmā un pēc  tam varēja izdejoties diskotēkā.

Divus vakarus  mēs pavadījām pie ugunskura, klausoties un dziedot dziesmas ģitāras  pavadībā, ēdot šašlikus un citus gardumus.

Brīvajā laikā mēs gājām uz ezeru, kur peldējāmies, spēlējām volejbolu un sauļojāmies.

Katru dienu nometnes pavāre Nataļja gatavoja mums  ļoti garšīgus ēdienus – pašgatavotās pankūkas ar pildījumu, pelmeņus, dažādus lietuviešu ēdienus. Varēja izvēlēties ēdienus un viss bija ļoti garšīgi.

Pēdējā nometnes dienā mums nodemonstrēja visa nometnes  laika fotogrāfijas. Mēs varējām redzēt kādi mēs bijām no sākuma – nedaudz uztraukti un nedroši,  un kādi kļuvām beigās – smaidīgi, atvērti un dzīvespriecīgi. Bērni ieguva jaunu pieredzi, jaunas zināšanas un jaunus draugus. Katram nometnes dalībniekam uzdāvināja arī  termokrūzi ar mūsu kopīgo fotogrāfiju. Bērni dalījās, kas viņiem visvairāk patika nometnē. Šķirties bija nedaudz skumji, bet mēs ceram, ka drīz tiksimies atkal!

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo palīdzību. Par šīs publikācijas saturu atbild vienīgi Sv.Jaunavas Marijas piedzimšanas baznīca, un tā nekādos apstākļos nav uzskatāma par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

***

Projektu finansē Eiropas reģionālais attīstības fonds (ERPF)
ERPF finansējums: 169 745.00 EUR

Projekta ilgums: 2018.g. 1.aprīlis – 2020.g. 31.marts

Plašāku informāciju varat atrast šeit: www.latlit.euwww.europa.eu; #LATLITInterreg V-A Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020.gadam mērķis ir sekmēt Ignalinas un Daugavpils reģionu ilgtspējīgu sociālekonomisko attīstību, palīdzot tos padarīt konkurētspējīgākus un pievilcīgākus dzīvošanai, uzņēmējdarbībai un tūrismam.

Informācija : www.latlit.eu; www.europa.eu; #LATLIT